Dům v Kotnovské ulici č.p.138

muzeum cokolady a marcipanu tabor

Dům v Kotnovské ulici č.p.138 ve kterém má vzniknout muzeum čokolády a marcipánu se nachází v historickém jádru města Tábor.První datovaná zmínka je z roku 1546 kdy byla v domě hospoda.Další zprávy o tomto domu pocházejí až z let 1654 a 1676,kdy po skončení třicetileté války zůstal dům pustý. Kolem roku 1700 byl dům rozdělen na dva díly , aby v roce 1709 došlo opět k jejich sjednocení a stavebnímu vylepšení.

V letech 1860-63 byl dům v majetku Obce Israelitské.

kotnovská 138 tábor

Dům č.p.138 má mimořádně velikou rozlohu a je jedním z největších ve městě.Překvapující je zejména jeho šířka , která s přihlédnutím k traktování domu i zbytkům nejstarších konstrukcí nasvědčuje vzniku na místě tří gotických samostatných domů.Ke spojení došlo pravděpodobně v 15.stol.Stavební zásahy ke kterým došlo v období renesance byly bohužel při dalších rekonstrukcích částečně odstraněny,takže nejpatrnější stopou tohoto období je fasáda domu.

Rozsáhlou rekonstrukcí prošel objekt kolem roku 1970 avšak tyto zásahy stavebně-architektonické čistotě domu nijak nepřispěly.

Předposlední majitel zřídil v objektu svou galerii a tudíž byl prostor upraven k výstavnictví bez zbytečného dělení příčkami.

Tento fakt možná přispěl k rozhodování o využití domu , když dům v roce 2006 koupila současná majitelka.Vzhledem k tomu , že provozuje po celé republice síť obchodů s čokoládou a marcipánem , bylo o náplni jak dům využít předem jasno.Vzrůstající zájem lidí o čokoládu je spojen s novými vědeckými studiemi o blahodárných účincích čokolády na lidský organismus.Články v časopisech a reklama z televizních obrazovek napomáhá zájmu o čokoládu avšak velice málo lidí ví kdy a jak se čokoláda začala používat.Tento fakt také přispěl k rozhodování o smyslu a účelnosti vybudovat v objektu muzeum čokolády a marcipánu.Ukázat návštěvníkům nejen výrobu čokoládových bonbonů a marcipánových figurek , ale zavést je do historie a trochu i v jiné poloze rozšířit obzor pohledu na toto konzumní zboží.

několik fotografií původního podkroví

a tak vypadá stejný prostor dnes