Festival Čokolády Tábor
čokopárty
Toulava

 

Facebook

 

Náš facebook

 

 

 

 

Doporučujeme navštívit:
(partnerské weby)

 

Doporučujeme: Navštivte také stránky www.visittabor.eu - Oficiální web města Tábora

BONBON - Exkluzivní čokoládové bonbony a pralinky podle originální receptury

Café Budík - u nás máš času dost!

Téma čokoláda na obrazech

 

 

 

divka s cokoladou

 

 

 

Pití čokolády se poměrně často objevuje na obrazech. A některé z nich jsou velmi známé. Úplně nejznámějším obrazem je určitě Liotardův obraz Dívka s šálkem čokolády, který se nachází v drážďanské galerii Zwinger. Tento obraz se objevuje úplně všude, kde se jedná o čokoládu. Ve všech publikacích, na všech výstavách o čokoládě, ve všech čokoládových muzeích. Popularitu tohoto obrazu využívají výrobci čokolád již od 19. století. Objevuje se na reklamách, na obalech, na porcelánu. Míšeňská manufaktura nabízela v letech 1880-1900 figurku dívky s čokoládou. Figurka vysoská 18,5 cm se stala sběratelskou raritou. Na trhu se objevil i kávový servis s tímto motivem. Drážďanská firma Jordan a Timmaeus jako jedna z prvních zobrazovala obraz na svých obalech, hlavičkovém papíru i pro reklamní účely. Dívku s čokoládou má ve svém znaku i nejstarší americká firma Walter Baker a dnes již neexistující brazilská firma Sonksen. Dokonce i naše firma Diana Děčín použila 50. letech tento motiv na své bonboniéře. Samozřejmě i další drážďanské firmy se snaží využít popularity tohoto obrazu, např. firma Vadossi v roce 1971, v době hlubokého socialismu.

V poslední době se obraz objevil na jubilejním obalu k 75. výročí založení švýcarské firmy Bernrein.

Obraz namaloval švýcarský malíř Jean-Etienne Liotard, který se narodil v roce 1702 v Ženevě, kde také v úctyhodném věku 87 let zemřel. Pastel na pergamenu o velikosti 82,5 na 52,5 cm namaloval v letech 1743-5 v době, kdy působil ve Vídni. Obraz koupil hrabě Algarotti pro drážďanskou sbírku. Obraz představuje mladou německou služku z profilu, která nese tác se šálkem čokolády a sklenkou vody. Obraz je téměř bez stínů a trochu připomíná čínské práce. Obraz je považován za jeden z nejkrásnějších pastelů, které kdy byly namalovány. Obraz je znám i jako ocelorytina anglického autora A. H. Payne /1812-1902/.

 

Z dalších obrazů můžeme jmenovat např. obraz o francouzského malíře Francoise Bouchera/

1703-70/ s názvem Na návštěvě nebo také se udává Snídaně, kde ústředním motivem je servírování čokolády. Boucher namaloval tento olej na plátně o rozměru 82x66 cm v roce 1739 a je k vidění v pařížském Louvre. Boucher byl chráněncem Madam Pompadour a uznávaným módním malířem.

Třetí typický obraz namaloval v tomto období benátský rokokový malíř žánrových scén Pietro Longhi/1701-85/ s názvem „La cioccolata del mattino“ - ranní čokoláda. Obraz zobrazuje snídani, typickou pro tuto dobu - dámě v posteli je servírována čokoláda, přítomni jsou sluha s konvicí a šálkem čokolády a dva její obdivovatelé. Olej na plátně 60x47 cm, Longhi obraz namaloval v letech 1775-80.

 

Z dalších obrazů je známý obraz od španělského malíře Luise Menéndeze/1861-1932/ La Chocolatera, který je k vidění v madridském museu Prado.

 

muzeum cokolady a marcipanu tabor

Tento projekt CZ.1.14/3.2.00/05.01829

“Vybudování Muzea čokolády a marcipánu v Táboře”
je spolufinancován Evropskou unií