Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

ČOKOLÁDOVÉ KOLEKCE - VÁNOČNÍ TRADICE NEBO PŘEŽITEK ?

Vánoční kolekce neodmyslitelně patří k českým Vánocům. A jedná se skutečně o ryze českou specialitu a český vynález. Bonbony nebo duté figurky se zavěšením na stromeček se datují do roku 1892, kdy majitel továrny Velim Adolf Glaser vyrobil první kolekci. Kolekce se úspěšně vyvážely i do zahraničí, zejména do Francie a USA. 

"Frčí" barva stříbrná, ale některé firmy přivádí na trh i figurky balené do zlaté nebo růžové barvy. Orion vyráběla v roce 1935 5 druhů kolekcí. V roce 1928 stála nejdražší kolekce od firmy Orion 125 Kč a měla 260 figurek. Tehdy to představovalo 20% průměrného platu rolníka. 

V současnosti je na trhu nepřeberné množství kolekcí různých výrobců, v různých cenách a různých kvalit. Při jejich nákupu sledujte hlavně složení, aby figurky či bonbony obsahovaly kakaovou hmotu a hlavně kakaové máslo. Mnohdy bývá na kolekce používána pouze méně kvalitní poleva.

Veselé Vánoce !

Platební metody Platební metody Platební metody

Projekt – Modernizace prostor átria pomocí 3D malby a dekorativních prvků – registrační číslo žádosti 0380001266. Cílem projektu je zatraktivnit návštěvníkům prohlídku muzea. Projekt byl financován Evropskou unií – Next Generation EU.

Financováno Evropskou Unií
Národní plán obnovy
Ministerstvo kultury
Služby JVTP podpora trendů