Muzeum čokolády a marcipánu Tábor

Blog

Komentovaná prohlídka - jiný zážitek z prohlídky muzea

Komentovaná prohlídka, nebo-li prohlídka s průvodcem je něco na co jsme zvyklí spíše z hradů a zámků než-li ze zážitkových muzeí. Průvodce, který vás provede světem čokolády a přidá různé příběhy a mýty je novinka v naší letní nabídce.

Co je degustace čokolády ?

Degustace neboli ochutnávka je zážitková záležitost, kdy máte možnost porovnat různé chuti degustované potraviny či nápoje. Běžné jsou degustace vína nebo piva, degustace exotických potravin. Degustovat můžeme však i čokoládu. A nikdy nebude degustace stejná. 

Inspirace čokoládou !

Základem každé čokolády jsou kakaové boby, to je známá věc. Jejich zpracováním vzniká kakaová hmota, kakaový prášek a kakaové máslo. S těmito ingrediencemi se však nesetkáte pouze u potravin.

Marcipán je sladká pochoutka z Orientu

Asi každý ví, že marcipán je směs mandlí a cukru a že to je hmota určená především k dekorování dortů, zákusků, výrobě figurek. 

Čokoládování - proč přijet na festival ?

Festival čokolády v Táboře probíhá každý rok v říjnu, po hlavní turistické sezóně, kdy není ještě úplá zima a není ani horko, které čokoládě nedělá dobře. Jak nápad s festivalem vznikl? Proč přijet zrovna v říjnu do Tábora ? Zde minirozhovor s dramaturgyní festivalu Lenkou Želivskou. 

Jak se degustuje čokoláda ?

Čokoláda má stovky podob, chutí a barev. Jako káva, víno, pivo, jídlo... Můžeme degustovat od rána do večera a vždy objevíme nové a nové chutě. Můžeme i kombinovat - třeba sladká vína jsou k čokoládě naprosto ideální. Jak správně čokoládu ochutnávat?

Mýty o čokoládě

I čokoládu provází spousta nepravd a mýtů, kterými se možná řídíte i vy?

ČOKOLÁDOVÝ VLAK - REKORD ZAPSANÝ DO ČESKÉ KNIHY REKORDŮ

Příběh našeho čokoládového vlaku se začal psát před 2 roky. Inspirací byl vlak v Belgii, který je na nádraží a stojí na mini kolejích hned vedle klasických vlaků. A protože je Tábor na křižovatce cest na trase Praha - České Budějovice rozhodli jsme se vyrobit náš vlastní čokoládový vlak.

Proč čokoláda a Tábor ?

Častá otázka našich návštěvníků. Byla v Táboře nějaká významná firma? Nebo je tu nějaká historická tradice? Proč je jediné muzeum svého druhu právě v Táboře?

Už jste slyšeli slovo "tempírka" ?

Temperace čokolády je jeden z kroků při zpracování kakaových bobů. Tzv. tempírka je stroj, ve kterém se čokoláda nejprve prudce zahřeje a pak ochladí. 

Výlet za gastronomií do Tábora

Nejen za čokoládou můžete vyrazit do našeho města. Tábor je bezesporu zajímavou zastávkou pro všechny gurmány a výletníky, kteří rádi tráví čas v klidu kaváren, u dobrého jídla a pití.

Šedivá čokoláda! Vada na kráse vždy, ale na chuti to nemusí být pravidlem

Jistě jste se někdy setkali s čokoládou, která nebyla lesklá, ale naopak "zešedivěla" a esteticky ztratila na přitažlivosti. Ne vždy šednutí čokolády je na závadu chuti, ale rozhodně vždy je na závadu vzhledu a celkovému dojmu ze sladkého zážitku. Co šednutí způsobuje a jak mu zabránit?

Tloustne se po čokoládě ?

Na jednoduchou otázku není jednoduchá odpověď, i když na první dobrou se nabízí jednoznačně ANO.

Kdo byl první ? Mayové, Aztékové nebo Olmékové?

Kakaovník je základ každé čokolády. Roste v tropickém pásmu kolem rovníku a potřebuje hlavně teplo a vlhko. Přímé sluníčko nemá rád, proto se rád "schová" pod banánové listy. Latinský název "Theobroma cacao" znamená v překladu "pokrm Bohů". Kdo začal jako první kakaové boby zpracovávat? Jednoznačně Indiáni.

BEAN TO BAR - od bobu po tabulku

Anglický název BEAN TO BAR znamená v překladu "od bobu po tabulku" a vlastně se jedná o nejzajímavější a nejoriginálnější postup výroby špičkové čokolády. V zahraničí běžná věc, u nás novinka. Před 6 lety existovala v České republice pouze jediná firma - hradecká Jordi´s. V roce 2018 už je v ČR 31 výrobců.

ČOKOLÁDOVÉ KOLEKCE - VÁNOČNÍ TRADICE NEBO PŘEŽITEK ?

Vánoční kolekce neodmyslitelně patří k českým Vánocům. A jedná se skutečně o ryze českou specialitu a český vynález. Bonbony nebo duté figurky se zavěšením na stromeček se datují do roku 1892, kdy majitel továrny Velim Adolf Glaser vyrobil první kolekci. Kolekce se úspěšně vyvážely i do zahraničí, zejména do Francie a USA.
Platební metody Platební metody Platební metody

Projekt – Modernizace prostor átria pomocí 3D malby a dekorativních prvků – registrační číslo žádosti 0380001266. Cílem projektu je zatraktivnit návštěvníkům prohlídku muzea. Projekt byl financován Evropskou unií – Next Generation EU.

Financováno Evropskou Unií
Národní plán obnovy
Ministerstvo kultury
Služby JVTP podpora trendů